Autor: Krystyna Heppner
ISBN 978-83-89250-86-5

 

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy!


Ta książeczka jest dla wszystkich – „Dużych” i „Małych”. Opowiada o Skrzacie, który od wieków, jak podają baśnie i legendy, mieszka w starych borach, lasach, kniejach. Nasz Skrzat pochodzi z Puszczy Noteckiej i pewnie niejedno już słyszał o Wieleńskiej Ziemi. Starsi mieszkańcy, znając historię, mogą stać się również przewodnikami tej wędrówki. Młodszych zachęcam do wyprawy po Wieleniu z otwartym sercem i dobrym humorem. Ciągłe poznawanie naszej Małej Ojczyzny może być interesujące dla każdego. To również poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Co nam daje to, że mieszkamy w Dolinie Noteci? Dlaczego i kiedy powstało Nowe Miasto? Czy są ważne Bulwary Nadnoteckie? O czym powinniśmy wiedzieć i pamiętać, żyjąc obok siebie w naszej gminie?… i jeszcze wiele innych…Teraz jesteśmy wszyscy świadkami znaczących zmian, jakie szybko zachodzą w naszej gminie. Zmieniają się domy, ulice, nawet miejsca dotąd zapomniane stają się ładniejsze, nowoczesne… My też się zmieniamy, bo inaczej myślimy o swoich szansach, nadziejach i o otoczeniu. Każdy z nas może mieć wpływ na te zmiany, ale trzeba wiedzieć, chcieć i szukać sposobów, aby zrealizować plany. Wieleń jest dla wszystkich i daje wiele możliwości, a jego uroda zawsze tkwiła w różnorodności. Jak pokazuje historia, Wieleń na przestrzeni wieków rozwijał się najsilniej wtedy, gdy w zgodzie budowano i działano na rzecz społeczności, zachowując specyfikę i wartości. Potwierdza to bogata historia zarówno średniowiecznego grodu, jak i później miasta. Pamiętamy obchodzony w 2018 roku Jubileusz 910-lecia grodu i 670 lat miasta. Ta historia i tradycja to dziedzictwo, nasza tożsamość, duma i zobowiązanie. Rodzime symbole: herb, flaga, logo „Z natury najlepsze”, statuetki „Drzewo”, „Noteckie Skrzydła” oraz „Sukces” opowiadają o życiu mieszkańców Doliny Noteci, o których nie wolno zapomnieć. I choć zmienia się świat, przemijają epoki, odchodzą ludzie, wartości te pozostają niezmienne. Upływający czas jeszcze bardziej odkrywa ich szlachetność. Zwłaszcza teraz należy to podkreślać, gdyż jest to rok, w którym obchodzimy 100-lecie powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy oraz 30-lecie Samorządu Terytorialnego. Wszystkim Czytelnikom życzę wesołej i ciekawej wędrówki z Noteckim Skrzatem.
Z pozdrowieniami


Elżbieta Rybarczyk, Burmistrz Wielenia, 2020 r.

06 lewa