Autor: Praca zbiorowa
ISBN 978-83-89250-22-3

 

Wstęp

Bezpieczeństwo jest jedną z głównych potrzeb człowieka. Stąd bardzo ważnym zadaniem administracji rządowej i samorządowej, wynikającym z zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Poczucie bezpieczeństwa stanowi podstawowy warunek rozwoju gospodarczego i społecznego oraz szczęścia osobistego i rodzinnego. Współczesne zagrożenia dotykają wielu obszarów i mogą być skutecznie likwidowane tylko wspólnym wysiłkiem państwa, samorządów, specjalistycznych służb, organizacji społecznych oraz wolontariuszy.

ze słowa wstępnego

 

Obowiązek [zapewnienie bezpieczeństwa obywateli] należy do wszystkich władz publicznych, także do organów samorządu, zwłaszcza terytorialnego. Podkreśla się przy tym, że każdy z pionów władzy i organów powinien działać zgodnie z właściwymi im kompetencjami i w odpowiednich dla nich formach prawnych i organizacyjnych (np. P. Winczorek,Komentarz do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Warszawa 2000, s. 18). Oczywiście, dotyczy to także odpowiednich służb, inspekcji i straży, bezpośrednio zajmujących się ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego. Już z tych względów istnieje potrzeba stałego podejmowania stosownych badań, których wyniki będą wykorzystywane m.in. w nauce i w edukacji. Jest w pełni uzasadnione podejmowanie takich badań nie tylko w skali centralnej, ale także w poszczególnych województwach. Recenzowana praca realizuje to zapotrzebowanie, a fakt, iż redaktorem naukowym pracy jest prof. zw. dr hab. Jerzy Konieczny gwarantuje jej bardzo wysoki poziom [...].

Obecnie – z uwagi na występujące zagrożenia, ich nasilenie i zakres – szczególnego znaczenia nabiera istnienie sprawnej administracji ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Istnieniu takiej właśnie administracji służy recenzowana praca, i to nie tylko ze względu na swoje walory naukowe i edukacyjne.

z recenzji dr hab. prof. US Henryka Haaka